Trening widzenia

Czyli jak troszczyć się o własne oczy

Programy:

Dobry wzrok
Komputer, a Twoje oczy

Warsztaty

Jak pomóc sobie
w leczeniu jaskry?

Czy można wesprzeć leczenie farmakologiczne i chirurgiczne?

więcej

Kup kurs

Kup kurs Trening Widzenia Online

Aktualności

01.12.2013

Zmęczone oczy – jak sobie z tym radzić?

Zmęczone oczy, to dolegliwość, która towarzyszy coraz większej grupie osób, do którego dochodzi w wyniku przeciążenia tego narządu w wyniku intensywnej pracy. Najczęstszymi objawami zmęczonych oczu są łzawienie i uczucie suchych, a przy tym piekących oczu, uczucie napięcia, a także to, że oczy nas po prostu bolą. Jak sobie z tym radzić? Czy potrzebna jest wizyta u specjalisty?

Przyczyny zmęczonych oczu

  1. Długa, intensywna praca przed komputerem

Typową i jedną z najczęstszych przyczyn zmęczenia oczy jest długa, wielogodzinna i powtarzająca się praca przed komputerem, ale również oglądanie telewizji czy czytanie. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie dolegliwości będą przerwy, przy pracy przed komputerem najlepiej cogodzinne, np. 5-minutowe. Podczas tych przerw warto oderwać wzrok od ekranu i skupić się na czymś innym, a najlepiej zastosować ćwiczenia odprężające wzrok, które poprawią także ogólną kondycję oka. Warto również zadbać o odpowiednie stanowisko pracy, w tym o oświetlenie i odległość i ustawienie monitora.

         2.   Słabe oświetlenie

Czytanie czy też praca z ekranem przy słabym oświetleniu, nawet przez krótki czas może być tak samo wyczerpująca, jak ośmiogodzinna praca przy dobrym. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość światła, najlepiej naturalnego, a jeśli to niemożliwe, to sztucznego, jednak niepodrażniającego wzroku.

         3.   Długotrwałe prowadzenie samochodu

Wielogodzinne skupianie wzroku na drodze to również częsta przyczyna zmęczenia. Kierowcom zaleca się więc odpoczynek, najlepiej co 2-3 godziny – poprawi się nie tylko ogólna koncentracja, ale również wzrok.

        4.    Źle dobrane lub za słabe szkła

Nie dobieramy jednego rodzaju szkieł na całe życie. Nasz wzrok z wiekiem się pogarsza, dlatego zalecane są wizyty u okulisty, najlepiej raz na pół roku, rok, jeśli specjalista nie zaleci inaczej. Być może przyczyną zmęczenia są za słabe okulary czy też szkła kontaktowe.

Dla poprawy jakości widzenia możesz również skorzystać z kursu Trening Widzenia Online!

kurs_treningwidzenia