Trening widzenia

Czyli jak troszczyć się o własne oczy

Programy:

Dobry wzrok
Komputer, a Twoje oczy

Warsztaty

Jak pomóc sobie
w leczeniu jaskry?

Czy można wesprzeć leczenie farmakologiczne i chirurgiczne?

więcej

Kup kurs

Kup kurs Trening Widzenia Online

Aktualności

01.12.2013

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka czy też, mówiąc potocznie „suche oko” to dolegliwości polegające na niewystarczającym wydzielaniu łez czy też ich nieprawidłowym składzie (dzieje się tak przy długotrwałym zapaleniu gruczołów Meiboma), co w konsekwencji prowadzi do zapalenia spojówek i rogówki, a jeśli jest przewlekło do ich trwałego uszkodzenia.

Zespół suchego oka – objawy

Do najczęstszych objawów zespołu suchego oka możemy zaliczyć uczucie „piasku” w oku i suchości, wrażliwość na światło, uciążliwe pieczenie, co z kolei powoduje łzawienie. Oprócz tego odczuwalne jest czasowe zamglenie pola widzenia, w wielu przypadkach również ból oczu i ich permanentne zmęczenie.

Najczęściej na objawy skarżą się osoby pracujące przed komputerem (rzadko wtedy mrugamy) oraz te, które długotrwale przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dodatkowo narażone są też przebywający długotrwale na słońcu i wietrze lub mający styczność z dymem papierosowym.

Zespół suchego oka – przyczyny

Przyczyn suchego oka jest co najmniej kilka – najczęściej nieprawidłowy skład lub niewystarczająca ilość łez związana jest z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym mniej łez produkujemy, często też na te dolegliwości skarżą się osoby noszące soczewki kontaktowe. Dodatkowo, przyczyną zespołu suchego oka może być przyjmowanie leków na różne schorzenia – chorobę nadciśnieniową, cukrzycę, zaburzenia tarczycy, choroby skóry oraz preparatów do oczu. Wreszcie, o czym wspomniano wcześniej, zaburzenie składu łez jest konsekwencją przewlekłego zapalenia gruczołów Meiboma.

Suche oko – jak leczyć?

Najlepiej zapobiec pojawianiu się objawów – ograniczyć pracę przed komputerem, przebywanie w klimatyzowanych, mało nawilżonych pomieszczeniach, jednak nie zawsze jest to możliwe. O ile powietrze w miejscu stałego przepływu można nawilżyć, o tyle ograniczenie pracy przed komputerem nie zawsze jest takie proste. Stosowanie ćwiczeń odprężających oczy, nie tylko pozwoli na poprawienie ich ogólnej kondycji, ale będzie też miłą odskocznią od pracy (wystarczy kilka minut).

Oprócz ćwiczeń, można zastosować preparaty nawilżające, zawierające sztuczne łzy. Jednak po zaobserwowaniu objawów, najlepiej udać się do okulisty, który postawi diagnozę, pokaże, jak dbać o higienę powiek i poleci zastosowanie leczenia.

Dla poprawy jakości widzenia możesz również skorzystać z kursu Trening Widzenia Online!

kurs_treningwidzenia