Trening widzenia

Czyli jak troszczyć się o własne oczy

Programy:

Dobry wzrok
Komputer, a Twoje oczy

Warsztaty

Jak pomóc sobie
w leczeniu jaskry?

Czy można wesprzeć leczenie farmakologiczne i chirurgiczne?

więcej

Kup kurs

Kup kurs Trening Widzenia Online

Aktualności

15.11.2013

Słońce – jak chronić przed nim oczy?

Podczas szczególnie słonecznych dni, nie tylko letnich, ale również zimowych, zwłaszcza na stoku, do naszych oczu dociera 10 razy więcej światła, niż tego potrzebujemy, aby widzieć prawidłowo. Nieoceniona w tym wypadku okaże się ochrona oczu przed słońcem, a dokładnie przed promieniowaniem UV-B, które jest odpowiedzialne nie tylko za poparzenia słoneczne, ale też za uszkodzenia wzroku. Jak zminimalizować ryzyko?

Jak chronić oczy przed słońcem?

1. Unikanie słońca

To właściwie jedno z najskuteczniejszych rozwiązań, jednak zwykle niewykonalne, bo albo jesteśmy na wakacjach, albo po prostu z unikaniem słońca jest nam nie po drodze. Co wtedy?

2. Okulary przeciwsłoneczne

Pierwsze, co przychodzi nam do głowy to właśnie zaopatrzenie się w okulary przeciwsłoneczne. Często jednak sięgamy po ochronę, którą mamy pod ręką – stoisko z okularami przeciwsłonecznymi za 20 zł w mieście albo supermarkecie. Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że okulary w takiej cenie zwykle nie zapewnią nam dobrej ochrony, bo mogą nie mieć odpowiedniego filtra UV. To gdzie w takim razie kupić dobre okulary? Najlepiej u optyka albo w dobrym sklepie sportowym. Trzeba zwrócić uwagę na oznaczenia na oprawkach – filtry i atesty, dobrze też wybierać szkła nie zupełnie ciemne, bo wzrok szybciej będzie sie męczył.

3. Nakrycie głowy

Jeśli nie mamy pod ręką okularów przeciwsłonecznych, z pomocą może przyjść też nakrycie głowy. Czy to czapka z daszkiem, czy kapelusz z szerokim rondem, który skutecznie zapewni oczom cień. Jest to jednak działanie “prowizoryczne”, gdyż o ile nie jesteśmy narażeni na działanie bezpośrednich promieni słonecznych, o tyle na światło odbite (np. w tafli wody) już tak.

4. Soczewki kontaktowe z filtrem UV

Podobnie, jak w przypadku okularów przeciwsłonecznych, nieocenione okażą się soczewki kontaktowe z filtrem UV. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie dadzą takiej samej ochrony, gdyż nie zakryją całej powierzchni oka. Zaleca się stosowanie ich z okularami przeciwsłonecznymi.

5. Dieta bogata w luteinę i zeaksantynę

Ochronę przed promieniami UV możemy zapewnić sobie również w sposób naturalny, poprzez dietę, która będzie bogata w luteinę i zeaksantynę.

Dla poprawy jakości widzenia możesz również skorzystać z kursu Trening Widzenia Online!

kurs_treningwidzenia