Trening widzenia

Czyli jak troszczyć się o własne oczy

Programy:

Dobry wzrok
Komputer, a Twoje oczy

Warsztaty

Jak pomóc sobie
w leczeniu jaskry?

Czy można wesprzeć leczenie farmakologiczne i chirurgiczne?

więcej

Kup kurs

Kup kurs Trening Widzenia Online

Profilaktyka i leczenie jaskry

Na uszkodzenie jaskrowe wpływa wiele czynników -  przede wszystkim podniesione ciśnienie wewnątrz gałkowe i obniżony przepływ krwi w gałce ocznej. Jaskra nie leczona lub leczona nie wystarczająco, prowadzi do zaniku nerwu wzrokowego i utraty widzenia.

W ciągu ostatnich lat zakres możliwości terapeutycznych znacznie się zwiększył. Jest dostępnych wiele leków obniżających ciśnienie śród-gałkowe, każdy ma swoje wady i zalety.

 

Leczenie jaskry – metody

Leczenie farmakologiczne – dostępnych jest wiele leków obniżających ciśnienie śródgałkowe, każdy ma swoje wady i zalety.
Terapia laserowa – laser w leczeniu jaskry odgrywa mniej istotną rolę. Laser jest używany głownie w przypadku  ostrego ataku jaskry. W przypadku progresji uszkodzenia jaskrowego, pomimo leczenia farmakologicznego, w większości przypadków, konieczne zabiegi operacyjne obniżające ciśnienie.
Metody operacyjne.  U niektórych chorych obniżenie  ciśnienia w gałce nie wystarczy,  należy także uzyskać poprawę przepływu krwi w gałce ocznej. Niekiedy także pomimo wdrożonego leczenia operacyjnego, następuje progresja wymagająca kolejnych zabiegów operacyjnych. U części chorych jednak nie udaje się powstrzymać  postępu choroby.


Leczenie jaskry a metody terapeutyczne

Przewlekła choroba, a taką jest jaskra, stanowi duże obciążenie dla  psychiki pacjenta, Może pojawić się lęk, pogorszenie nastroju. Pacjenci odczuwają stres z powodu świadomości jaką może być utrata widzenia, konieczności przewlekłej farmakoterapii czy tez czekających ich zabiegów chirurgicznych. W związku z tym, iż u podłoża jaskry leżą czynniki naczyniowe dodatkowy stres emocjonalny pogarsza efekty leczenia.

U pacjentów nastawionych pozytywnie wobec siebie i swoich oczekiwań o mniejszym poziomie stresu, współpracujących z lekarzem, efekt terapeutyczny jest lepszy, a tempo zmian chorobowych jest zmniejszone.
Psychika i ciało stanowią nierozerwalną całość, dlatego sukces terapii w chorobach przewlekłych zależy w dużej mierze od dobrego wsparcia psychologicznego

Oko pozostaje pod wpływem układu wegetatywnego. Dlatego znajduje się pod wpływem stanu naszych emocji i umysłu. Przewlekły stres może spowodować podwyższenie ciśnienia śródgałkowego  i obniżenie ukrwienia w gałce ocznej.

Trening autogenny J. Schultza

Trening autogenny został wynaleziony przez J.Schultza, berlińskiego psychiatrę i neurologa ok.1920 roku jako forma odprężenia. Obecnie jest to najczęstsza i najszerzej używana technika odprężenia fizycznego i umysłowego. Udowodnił on swoja skuteczność jako leczenie wspomagające w przypadku wielu chorób somatycznych i psychosomatycznych.

U pacjentów z jaskrą, poprawia samopoczucie i obniża ciśnienie  śródgałkowe poprzez ułatwienie odpływu płynu śródgałkowego i obniżenie jego wytwarzania, jak i zwiększa przepływ krwi przez gałkę oczną

Należy wiedzieć ze trening autogenny może obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe tylko wtedy kiedy praktykuje się go regularnie. Można próbować zmniejszyć lub nawet odstawić leki przeciw jaskrowe, ale tylko pod stałym nadzorem okulisty

Jeśli trening jest  stosowany regularnie, może być uważany za cenną terapie wspomagająca u pacjentów z jaskrą. Oprócz obniżenia ciśnienia  i zwiększenia ukrwienia  gałki ocznej, może on wpływać na poprawę takich stanów jak napięcie, leki, fobie ,obawy.
Ponadto regulacja układu wegetatywnego  wpływa korzystnie na dysregulacje naczyniowe, dodatkowo poprawiając krążenie w gałce ocznej
Obniżenie poziomu stresu ma wymierny pozytywny  wpływ na nadciśnienie tętnicze oraz miażdżycę, czynniki gorzej rokujące w jaskrze.