Trening widzenia

Czyli jak troszczyć się o własne oczy

Programy:

Dobry wzrok
Komputer, a Twoje oczy

Warsztaty

Jak pomóc sobie
w leczeniu jaskry?

Czy można wesprzeć leczenie farmakologiczne i chirurgiczne?

więcej

Kup kurs

Kup kurs Trening Widzenia Online

Aktualności

01.12.2013

Praca przed komputerem a oczy

Praca przed komputerem coraz częściej dla wielu jest nieunikniona. Spędzamy w ten sposób nawet do 12-14 godzin w ciągu dnia – najpierw w pracy, potem w domu, w czasie wolnym. Nic więc dziwnego, że coraz częściej towarzyszą nam takie dolegliwości (zwane syndromem widzenia komputerowego, z ang. computer vision syndrome) jak zmęczenie wzroku, czy nawet zespół suchego oka. W konsekwencji tych dolegliwości może dojść do osłabienia, a nawet pogorszenia widzenia.

Co zrobić, żeby zminimalizować dolegliwości, jeśli ograniczenie czasu pracy przed komputerem nie jest możliwe?

Zadbanie o stanowisko pracy

Odpowiednie usytuowanie biurka, najlepiej w miejscu, w którym będzie docierało najwięcej naturalnego, słonecznego światła, do tego wyprostowana pozycja w wygodnym fotelu na pewno zwiększą komfort pracy, a dodatkowo pozwolą na minimalizowanie zmęczenia oczu. Co jeszcze? Odległość monitora od oczu powinna wynosić od 40 do 70 centymetrów, a  nasze oczy powinny znajdować się na wysokości górnej krawędzi ekranu.

Oświetlenie

Wiadomo, że najlepszą sytuacją byłaby taka, w której przez cały czas pracy mielibyśmy dostęp do naturalnego światła. Nie jest to jednak zawsze możliwe. W tym wypadku musimy posiłkować się światłem sztucznym, najlepiej rozproszonym, sufitowym, aniżeli intensywnym, punktowym, płynącym z lampki biurkowej.

Otoczenie, w którym pracujesz

Mowa tutaj m.in. o odpowiedniej temperaturze pomieszczenia – optymalna temperatura na poziomie 22-24 stopni, wilgotność powietrza (powyżej 60%). W pomieszczeniu z klimatyzacją najlepiej używać nawilżacza powietrza, natomiast w sezonie grzewczym zalecane jest wietrzenie raz na 4 godziny. Warto również pamiętać o utrzymaniu  czystości na biurku (uwaga na kurz), zaleca się też unikanie dymu papierosowego, który podrażnia powierzchnię oka.

Przerwy i ćwiczenia odprężające

Podczas pracy przed komputerem wskazane jest robienie sobie przerw, najlepiej 5-minutowych co godzinę lub rzadziej – wszystko zależy od specyfiki pracy. Podczas nich należy oderwać wzrok od monitora i skupić się na czymś innym – najbardziej optymalne będzie jednak wykonanie prostych, krótkich ćwiczeń odprężających wzrok. Nie tylko zminimalizują zmęczenie oczu, ale pozwolą również na ich odprężenie i ogólną poprawę kondycji.

Krople do oczu

Podczas pracy przed komputerem mrugamy rzadziej, co powoduje wysuszanie się oczu i może prowadzić do tzw. zespołu suchego oka. Zaleca się nawilżanie oczu, np. kroplami do nawilżania bez konserwantów, które ich nie podrażniają.

Dla poprawy jakości widzenia możesz również skorzystać z kursu Trening Widzenia Online!

kurs_treningwidzenia