Trening widzenia

Czyli jak troszczyć się o własne oczy

Programy:

Dobry wzrok
Komputer, a Twoje oczy

Warsztaty

Jak pomóc sobie
w leczeniu jaskry?

Czy można wesprzeć leczenie farmakologiczne i chirurgiczne?

więcej

Kup kurs

Kup kurs Trening Widzenia Online

Aktualności

17.11.2013

Podkrążone oczy – co to znaczy?

Podkrążone oczy to nic innego, jak mocno widoczne spod cienkiej i delikatnej skóry wokół, naczynia krwionośne. Przyczyn tej dolegliwości może być sporo – czasem to po prostu skutek nieprzespanej nocy, czy też efekt nie do końca zdrowego i zrównoważonego trybu życia, innym razem, może to być objaw związany z nieprawidłową pracą niektórych narządów wewnętrznych – nerek, wątroby czy pęcherzyka żółciowego. W artykule przedstawione zostaną przyczyny, na które mamy bezpośredni wpływ oraz sposoby na radzenie sobie z tą dolegliwością.

Przyczyny podkrążonych oczu i sposoby na ich rozwiązanie

1. Zbyt krótki, niespokojny sen

Jedną z najczęstszych przyczyn podkrążonych oczu jest brak dostatecznej ilości snu. Wieloletnie obserwacje i wyniki badań wskazały, że jego długość zależy od naszego wieku – inna będzie optymalna dla noworodków i dzieci, inna dla dorosłych. Najlepszym rozwiązaniem będzie sen nie krótszy, niż 7-8 godzin na dobę.

 

 2. Stres

Często, przyczyną krótkiego, niespokojnego snu, a co za tym idzie efektu podkrążonych oczu, tzw. Sińców pod czami, jest stres. W różnym stopniu doświadczamy go codziennie, czy to w pracy, czy to podczas rozmaitych życiowych sytuacji. Długotrwałe odczuwanie stresu może prowadzić nie tylko do zaburzeń snu, ale również do innych objawów fizycznych oraz emocjonalnych. Sposobów na radzenie sobie ze stresem jest wiele, wśród których można wymienić zarówno ćwiczenia fizyczne, jak i relaksacyjne, w tym np. trening autogenny.

 

3. Źle zbilansowana dieta i niedobór witamin i minerałów

Nieodpowiednie nawyki żywieniowe prowadzą często do niedoboru witamin i minerałów. Za podkrążone oczy odpowiedzialny jest właśnie niedobór witaminy K lub też żelaza, co z kolei może prowadzić do anemii. Zaleca się więc wprowadzenie do diety składników, które uzupełnią niedobory – warzyw, w tym np. sałaty, szpinaku, brokułów, które posiadają jej najwięcej, a w przypadku niedoboru żelaza najlepiej produktów mięsnych, gdyż żelazo w nich zawarte wchłania się szybciej.

 

4. Alergia

Zdarza się, że przyczyną podkrążonych oczu jest reakcja alergiczna – w tym przypadku zaleca się wizytę u alergologa, który wykona testy, ustali źródło alergii i zaleci terapię.

 

5. Geny

Według niektórych specjalistów, sińce pod oczami to nic innego, jak nasza cecha dziedziczna. Wtedy najlepszym sposobem na poradzenie sobie z podkrążonymi oczami są te naturalne – okłady z naparów z ziół, plasterków ogórka.

 

6. Nieprawidłowa praca narządów

Przyczyną podkrążonych oczu może być również słaba, nieprawidłowa praca nerek. Osłabienie ich funkcjonowania może być spowodowane brakiem odpoczynku, a nawet wyczerpaniem. Dlatego w tym przypadku szczególnie ważna jest zmiana trybu życia, regularny, długi i spokojny sen, jak również zastosowanie metod radzenia sobie ze stresem.

Dla poprawy jakości widzenia możesz również skorzystać z kursu Trening Widzenia Online!

kurs_treningwidzenia