Trening widzenia

Czyli jak troszczyć się o własne oczy

Programy:

Dobry wzrok
Komputer, a Twoje oczy

Warsztaty

Jak pomóc sobie
w leczeniu jaskry?

Czy można wesprzeć leczenie farmakologiczne i chirurgiczne?

więcej

Kup kurs

Kup kurs Trening Widzenia Online

Aktualności

17.11.2013

Najczęstsze choroby oczu

Nasze oczy to narządy, które są skomplikowane ze względu na swoją budowę i złożoność, co w połączeniu z ich wrażliwością niesie ryzyko wielu chorób, dotyczących np. rogówki, siatkówki czy soczewki, czy też narządów będących w ich bezpośrednim sąsiedztwie – spojówek, powiek, narządu łzowego. Jakie choroby oczu występują najczęściej?

Zaćma, zwana również kataraktą. Najczęściej występuje u osób starszych (zaćma nabyta), ale też u dzieci (zaćma wrodzona) i polega na postępującym zmętnieniu soczewki. Najczęstszymi objawami zaćmy jest uczucie zamglenia, czy też olśnienia, postępująca choroba może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Leczenie operacyjne zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczeki i zastąpienie jej sztuczną.

Jaskra polega na postępującym uszkodzeniu nerwu wzrokowego, którą charakteryzują zmiany w tarczy nerwu wzrokowego, pogorszenie pola widzenia oraz podwyższenie ciśnienia oka (śródgałkowego). Końcowe stadium choroby prowadzi do ustraty wzroku. Jaskra jest chorobą nieuleczalną, jednak można zahamować lub opóźnić jej postępowanie.

Odwarstwienie siatkówki to najczęściej występująca choroba dotykająca siatkówki oka. Wśród objawów odwarstwienia siatkówki wyróżnia się uczucie błysków oraz pajączków w oku, pofalowanie obrazu. Może prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku – możliwe jest jednak leczenie operacyjne, które polega na “załataniu” miejsca uszkodzenia siatkówki.

Gradówka to przewlekłe zapalenie gruczołów tarczkowych (Meiboma), które może występować w górnej lub też dolnej części powieki, co prowadzi do obrzęku, a czasem też do bolesności i wytworzenia się guzka. Wczesne stadium gradówki można leczyć w domu, jednak jeśli ta nie wchłonie się po kilku tygodniach, zaleca się leczenie chirurgiczne, a następnie farmakologiczne.

Jęczmień – ostre zapalenie gruczołów tarczkowych (Meiboma) albo też mieszków włosowych spowodowane gronkowcami. Jest bolesne, w przeciwieństwie do gradówki oraz silne zaczerwienienie. Jęczmień zewnętrzny leczy się poprzez stosowanie rozgrzewających okładów oraz miejscowo antybiotyków, wewnętrzny z kolei poprzez leczenie farmakologiczne.

Zapalenie spojówek, do objawów zapalenia spojówek należą najczęściej: swędzenie oczu, uczucie piasku w oku, pieczenie, łzawienie oraz światłowstręt, a także zwężenie powieki. Występuje kilka rodzajów zapalenia, dlatego do każdego stosuje się różne metody leczenia.

Zespół suchego oka

Dla poprawy jakości widzenia możesz również skorzystać z kursu Trening Widzenia Online!

kurs_treningwidzenia