Trening widzenia

Czyli jak troszczyć się o własne oczy

Programy:

Dobry wzrok
Komputer, a Twoje oczy

Warsztaty

Jak pomóc sobie
w leczeniu jaskry?

Czy można wesprzeć leczenie farmakologiczne i chirurgiczne?

więcej

Kup kurs

Kup kurs Trening Widzenia Online

Aktualności

30.11.2013

Łzawienie oczu – dlaczego tak się dzieje?

Łzawienie oczu to częsta dolegliwość, która dotyka nie tylko krojących cebulę czy wzruszających się, ale często jest też symptomem problemów ze wzrokiem. Jakie są najczęstsze przyczyny oraz jak sobie z nimi radzić?

Łzawienie oczu – przyczyny

1.       Czynniki atmosferyczne – słońce, wiatr, mróz

Jedną z przyczyn łzawienia oczu jest działanie czynników zewnętrznych, np. atmosferycznych. Zbyt intensywne wpatrywanie się w słońce, wiejący wiatr czy siarczysty mróz mogą  doprowadzić do uwrażliwienia oka, a tym samym do łzawienia.  Sposobem na radzenie sobie z tą dolegliwością podczas słonecznego dnia (zarówno latem, jak i zimą) jest ochrona poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV lub gogli (niezbędne dla uprawiających sporty zimowe).

2.       Choroby – przeziębienie, infekcje oka

Łzawienie oczu jest często związane z przeziębieniem, ale to niejedna przyczyna łez. Częstym powodem jest infekcja oka, która powoduje opuchliznę i przekrwienie oczu, a jej następstwem wydzielina ropna. Zaleca się zastosowanie kropli odkażających, jednak jeśli te nie przyniosą rezultatów, najlepiej udać się do specjalisty.

3.       Uwaga – alergia

Na łzawienie oczu narażeni są również alergicy, zwłaszcza w okresie pylenia. Najlepszym rozwiązaniem byłoby unikanie alergenów – pyłków traw i drzew, jednak jest to z reguły niewykonalne, dlatego zaleca się stosowanie środków łagodzących objawy.

4.       Podrażniona rogówka

Rogówka, która stanowi zewnętrzną część oka jest bardzo podatna na podrażnienia, których konsekwencją jest m.in. łzawienie oczu. Do podrażnienia rogówki może dojść poprzez czynniki zewnętrzne, np. zadrapanie, ale przyczyną może być również owrzodzenie. Zwykle podrażnienie ulega zagojeniu w ciągu kilku dni, jeśli jednak do tego nie dojdzie, należy zgłosić się do specjalisty.

5.       Długotrwała praca przed komputerem = zmęczenie

Długotrwałej pracy przed komputerem, w biurze często towarzyszy włączona klimatyzacja. To wystarczy, żeby oczy zaczęły łzawić i piec, a obraz stał się mglisty. Wtedy zalecany jest odpoczynek, najlepiej min. 5-minutowe przerwy co godzinę. Chwilową ulgę mogą przynieść również krople nawilżające, choć lepsze będzie zastosowanie ćwiczeń odprężających wzrok.

Dla poprawy jakości widzenia możesz również skorzystać z kursu Trening Widzenia Online!

kurs_treningwidzenia