Trening widzenia

Czyli jak troszczyć się o własne oczy

Programy:

Dobry wzrok
Komputer, a Twoje oczy

Warsztaty

Jak pomóc sobie
w leczeniu jaskry?

Czy można wesprzeć leczenie farmakologiczne i chirurgiczne?

więcej

Kup kurs

Kup kurs Trening Widzenia Online

Aktualności

22.11.2013

Ciśnienie śródgałkowe oka – czym jest?

Ciśnienie wewnątrzgałkowe to ciśnienie, które jest wywierane przez zawartość gałki na ścianę twardówki i rogówki. Bada się je kontrolnie zwłaszcza u osób powyżej 40. roku życia w celu stwierdzenia lub wyeliminowania nieprawidłowości. Za wysokie ciśnienie powoduje niedokrwienie nerwu wzrokowego i jego ucisk, co prowadzi do rozwoju jaskry, za niskie natomiast może świadczyć o stanie zapalnym, może występować również po urazie lub zabiegu operacyjnym.

Prawidłowe ciśnienie powinno oscylować w granicach 22 mmHg.

Badanie ciśnienia oka

Badanie ciśnienia śródgałkowego trwa kilka minut i można je wykonać na dwa sposoby – tonometrem impresyjnym lub tonometrem aplanacyjnym. Zabieg jest wykonywany w pozycji leżącej lub siedzącej, a przed jego rozpoczęciem należy usunąć makijaż. Lekarz wykona znieczulenie oka przy użyciu kropli np. lignokainy lub fluorosceiny.

Badanie oka przy użyciu tonometru impresyjnego

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej przy użyciu kropli, np. lignokainy, które na początku mogą wywoływać pieczenie. Lekarz poprosi, aby okiem, które nie jest badane patrzeć prosto przed siebie. Przystawiając tonometr lekarz rozchyli powieki w celu wykonania prawidłowego pomiaru.

Badanie oka przy użyciu tonometru aplanacyjnego

To badanie przeprowadzane jest na siedząco, przy użyciu znieczulenia z barwnikiem – fluorosceiną. Podbródek i czoło należy oprzeć na specjalnej podpórce i patrzeć na specjalny wskaźnik. Wtedy lekarz przystawi tonometr i będzie mógł wykonać badanie.

Dla poprawy jakości widzenia możesz również skorzystać z kursu Trening Widzenia Online!

kurs_treningwidzenia